Simon Horvat | |
2. junij 1947 |
Telovadba je bila temelj fizkulturnih društev. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: osebni arhiv Janeza Horvata
Po 2. svetovni vojni in spremembi oblasti, se je v Jugoslaviji začela obnova in reorganizacija športnih društev. Jugoslavija se je pri tem zgledovala po komunistični sovjetski fizkulturi, katere osnova so bila enotna fizkulturna društva in fizkulturni odbori. Po enakem principu so bila v Jugoslaviji ustanovljena fizkulturna društva. Politika fizkulture je težila k vzgoji novih, zdravih državljanov, delovnih ljudi in borcev, ki bodo ohranili pridobitve štiriletnega boja proti okupatorju ter se vključili v obnovo države. Pri tem sta bili poudarjeni množičnost in vsestranska telesna vzgoja, ki bi se naj kazala na športnih tekmovanjih.
Najprej telovadba, šele nato nogomet
V praksi je to pomenilo, da se je moral vsak posameznik najprej ukvarjati s splošno ali redno vadbo, ki je temeljila na telovadbi, nato pa se je posvetil športu in športnim tekmovanjem, ki je temeljilo na amaterizmu. Vsak nogometaš je torej bil najprej telovadec.
FD Sobota
Komunistična oblast se je tega lotila nadvse temeljito. Likvidirali so skoraj vsa predvojna društva in ustanavljali nova. V Murski Soboti je bilo ustanovljeno Fizkulturno društvo Svoboda, ki se je kasneje preimenovalo v Sobota. Znotraj njega so delovale številne športne panoge, kot so telovadba, nogomet, atletika, šah, košarka ... Oblast na začetku ni dovoljevala, da bi se vsaka športna panoga "odcepila" in pot nadaljevala kot samostojno društvo. To se je zgodilo nekaj let pozneje.
Fizkultura v vsako vas in podjetje
Želja oblasti je bila, da bi fizkultura prišla v vsako vas in v vsako podjetje. Nastajali so fizkulturni aktivi (FA), kot npr. FA Rakičan ipd. Skoraj vsako podjetje in sindikat je imelo kakšno ekipo, bodisi v nogometu, košarki ali kakšnemu drugemu športu. Tudi ta društva so se udeleževala različnih tekmovanj in srečanj. Ostanke tega je bilo moč videti še v zadnjih letih komunizma v Jugoslaviji in Sloveniji.
GALERIJA
Telovadba je bila temelj fizkulturnih društev. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: osebni arhiv Janeza Horvata