Simon Horvat | |
5. julij 2023 |
Prekmurski derbi med Nafto in Muro iz leta 2011. Na fotografiji sta Nusmir Fajić in Miha Korošec. Tekma je bila odigrana 28. septembra 2011 v Lendavi. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: Gregor Čiček
Prekmurski derbi. Je to tekma Mura : Nafta, Mura : Beltinci, Beltinci : Nafta ali morebiti sosedski obračun Grada in Tromejnika? Zadnja leta novinarji in pisci različnih tiskanih ter elektronskih medijev s tem izrazom označujemo vse več tekem. Nazadnje se je to zgodilo na pripravljalni tekmi med Beltinci in Muro. Se je prvotni pomen tega izraza razvodenel? Kaj pravi zgodovina in kaj o tem menijo naši priznani športni novinarji Robert Balantič, Andrej Bedek, Franc Bobovec, Tonček Gider in Tomo Köleš, ki so derbije doživljali in z njih poročali v različnih časovnih obdobjih? Katera tekma je torej prekmurski derbi?
Kaj pomeni derbi?
Slovar slovenskega knjižnega jezika pravi, da je derbi "odločilno tekmovanje med starima (športnima) tekmecema, zlasti krajevnima" ali da je to "dirka plemenskih jahalnih ali kasaških konj, ki se prireja enkrat letno". Enak zapis lahko zasledimo tudi na wikipediji.
Prekmurski derby
Pionirja nogometa v naši pokrajini sta bila Mura in Dolnja Lendava oz. Lendava (prvotni imeni današnje Nafte). To niti ni bilo nenavadno, saj sta oba prihajala iz dveh največjih in najbolj vplivnih krajev v Prekmurju. Po ustanovitvi obeh klubov, ki sta bila takrat edina v naši pokrajini, sta ekipi med sabo odigrali kar nekaj prijateljskih tekem. V začetku tridesetih let prejšnjega stoletja so časopisi pri teh tekmah večkrat zapisali, da gre za tekmo med starima rivaloma. Izraz prekmurski derby (s črko y) lahko prvič zasledimo 29. septembra 1935, ko je časopis Murska Krajina objavil poročilo s prve prvenstvene tekme med Muro in Lendavo. Zapisali so: "Že v zgodnjih popoldanskih urah so bile soboške ulice žive, na vsakem koraku smo srečali lendavske igralce in navijače. Domačini in gosti so se živo menili o prvenstveni tekmi. Vsi so bili nervozni, saj so se zavedali važnosti prekmurskega derbyja, borbe za prekmursko hegemonijo v nogometu." Takrat to ni bila običajna tekma, šlo je za prevlado v prekmurskem nogometu, za tekmo, kdo je boljši na domačem dvorišču.
Izraz prekmurski derbi lahko prvič zasledimo ob prvi prvenstveni tekmi Mure in Lendave leta 1935.
Pomurski ali prekmurski derbi?
Izraz prekmurski derbi (s črko i) so novinarji pozneje uporabljali pri skoraj vsakem poročilu med omenjenima tekmecema. Ti dvoboji so vrhunce doživljali predvsem na prvenstvenih tekmah. Največ jih je bilo odigranih do 2. svetovne vojne in nato od leta 1947 do 1958, ko sta kluba večino časa igrala v istih ligah. Kljub temu, da je bilo kasneje veliko več prijateljskih dvobojev sta izraz in naboj med kluboma ostala. S samostojnim državnim prvenstvom leta 1991 smo prvič dobili tri prekmurske klube v najvišjem rangu tekmovanja. To so bili Mura, Nafta in Potrošnik (Beltinci) in takrat se je pri uporabi tega izraza pričela prava zmeda. Feri Maučec je s prvimi tekmami sezone 1991/92 začel v poročilih s tekem, ki so bili objavljeni v Delu uporabljati izraz pomurski derbi. Kasneje, ko je Nafta izpadla iz prve lige ga je zamenjal za prekmurski derbi. Nasprotno je Ekipa že od vsega začetka pisala o prekmurskih derbijih. Oboji so z njimi označevali vse medsebojne tekme vseh treh prekmurskih prvoligašev.
Tekma Nafte in Mure leta 1991. Feri Maučec je uporabljal izraz pomurski derbi. S tem izrazom je označeval tudi dvoboje Mure in Potrošnika ter Nafte in Potrošnika.
V Ekipi so za medsebojne dvoboje prekmurskih prvoligašev uporabljali izraz prekmurski derbi.
Bobovec: Za mene obstajata dva prekmurska derbija
O prekmurskih derbijih je zelo veliko črnila prelil danes upokojeni novinar Franc Bobovec, ki je poročal za vse večje medije, ki so izhajali v Sloveniji. "Zame osebno obstajata dva prekmurska derbija. Prvi je med Nafto in Muro, ki je regionalnega značaja in ima dolgoletno tradicijo. Drugi pa je med Beltinci in Muro, ki pa je bolj lokalnega značaja, ker gre za kraja, ki sta si zelo blizu. Derbiji so imeli največjo težo v devetdesetih letih, ko so vsi trije igrali v prvi ligi," je uvodoma dejal Dobrovničan. "Imajo pa derbiji Mure z Nafto globlje korenine, pri čemer rivalstvo ni omejeno le na nogomet. Tekme med Muro in Beltinci so bile zelo dobro obiskane, nimajo pa tiste teže, kot jo imajo z Nafto. Sicer pa je bila na prekmurskih derbijih vedno prisotna lakota po zmagi, nabita z veliko čustvi, malo razumevanja pa vendar z veliko spoštovanja. Na teh tekmah je šlo za prestiž in boj med navijači, predvsem v devetdesetih letih. Porazi so zelo boleli, zmage precej časa odmevale, vedno pa se je že razmišljalo o prihodnjih tekmah," dodaja Bobovec.
Katere tekme so bile v Lendavi bolj obiskane? "Lendavčani so veliko bolj živeli za tekme z Muro, kot za tiste z Beltinci. Te tekme v Lendavo niso nikoli privabljale večjega števila domačih gledalcev, je pa po drugi strani prišlo veliko Beltinčanov," je dejal Bobovec, ki se zelo rad spominja teh časov. "To so lepi spomini na stare čase, na katerih je bilo tudi veliko žaljivk in to kljub temu, da so ljudje in igralci skupaj hodili v službo in se poznali. Na terenu je bilo potem vse drugače, igrali so kot da se niso poznali in bili veliki rivali oz. 'sovražniki'. To govorim za tekme med Nafto in Muro."
Tudi Bobi, kot ga kličejo prijatelji, pogreša tovrstne derbije, zato ga zelo moti to kar se dogaja v Lendavi. "Dogodke v Lendavi ne bi komentiral, ker se dogajajo zadeve, ki nimajo nobene veze z nogometom. To pravega navijača zelo boli. Zdaj je Mura tista, ki je nosilka nogometa v regiji. V njej se dela načrtno in organizirano, tam pa je tudi inkubator mladih in talentiranih nogometašev," razmišlja Bobovec.
Kaj pa derbiji danes? "V preteklosti je v prekmurskih derbijih igralo veliko več domačih igralcev kot danes. Moti me, da je na teh tekmah prisotnih vse manj doma vzgojenih igralcev. Tujci nimajo tiste pripadnosti, evforije in naboja, zato so te tekme za njih kot vse druge, čeprav je to daleč od tega," dodaja Bobovec.
Marsikdo ne ve, da je tudi Bobovec nekoč za kratek čas igral za Nafto in okusil slast prekmurskega derbija. "Hja (smeh). Za Nafto nisem veliko igral, ker sem se nato podal v novinarske vode. Proti Muri sem odigral nekaj prijateljskih tekem leta 1972 in 1973. To so bila leta, ko sta pri Muri igrala Kukanja in Koblencer, pri Nafti pa štirje bratje Bači (Janči, Pišta, Joška in Feri) ter trije bratje Perša (Pišta, Joška in Janči)," je za konec sklenil Bobovec.
Balantič: Vse tekme med Muro, Nafto in Beltinci so derbiji
Trenutno najbolj vpliven prekmurski športni novinar Robert Balantič, ki piše za športni časnik Ekipa, je mnenja, da so se derbiji razvodeneli. "Po moje se je danes beseda derbi povsem razvodenela. Nekoč se je točno vedelo, kaj je derbi, danes pa imamo v vsakem krogu nekakšne derbije. Danes je že derbi, če igrata dva kluba za vrh lestvice ali enakovredna tekmeca, lokalna rivala ali pa gre enostavno za tekmo kroga. Izraz po moje pomeni nekakšno pomembnost vse pa je posledica marketinga, saj na ta način privabljajo več ljudi na tekmo. To ni samo problem Slovenije, temveč celotnega sveta," je uvodoma dejal Balantič.
Kaj je torej prekmurski derbi? "Po moje so vse tri tekme med Muro, Beltinci in Nafto prekmurski derbiji. Vsak na svoj način. Pri Muri in Beltincih gre bolj za lokalni derbi, medtem ko je med Muro in Nafto že od nekdaj obstajalo različno, tudi nenogometno rivalstvo. Je pa za vse tri klube dobrodošlo, da se tekme imenujejo prekmurski derbiji," doda Balantič, ki ga je najbolj navdušil tretjeligaški med Nafto in Muro. "Od vseh derbijev mi je najbolj ostal v spominu tretjeligaški med Nafto in Muro iz leta 2017. Polne tribune, Mura je vodila z 0:2, nato pa je Nafta prišla do preobrata. Sicer pa so derbiji doživeli vrhunec v devetdesetih letih. Takrat se je bilo težko odločiti kateri je bil bolj prestižen," je za konec sklenil Balantič.
Gider: Gre za prestižno tekmo
Starosta športnega novinarstva Tonček Gider, ki poroča za Murski val v preteklosti pa je objavljal članke v različnih tiskanih medijih je podobnega mnenja kot Balantič. "Zame derbi pomeni tekmo dveh tradicionalnih nasprotnikov, ki so vedno atraktivni in pritegnejo več gledalcev kot običajno. Zadnji derbi je bil med Klima Tratnjek Beltinci in Muro. Ogledalo si ga je 1500 gledalcev, ekipi pa sta bili na podobni kvalitetni ravni in to ne glede na to, da igrata v različnih ligah," je dejal Tonček Gider in se navezal tudi na druge derbije. "Sicer pa imamo v Prekmurju tudi druge derbije kot npr. Tromejnik : Grad in podobno. V Sloveniji imamo tudi kasaški derbi, kjer gre za elitno dirko 4-letnih kasačev. Problem pa je, da vsi tega ne spremljajo niti z rezultati."
Tudi po Giderjevem mnenju je beseda derbi postala vse bolj skomercializirana. "Povsem komercialen izraz je večni derbi med Mariborom in Olimpijo. Kakšen večni derbi je to, če Olimpija ni ves čas igrala v slovenski elitni ligi? Take stvari popularizirajo predvsem nekateri novinarji," je sklenil Tonček Gider.
Köleš: V zadnjih letih je največji Mura : Nafta
Novinar Vestnika Tomo Köleš je v devetdesetih letih prekmurske derbije doživljal tudi na tribunah. "Zame so vse tri tekme prekmurski derbiji, osebno pa mi je bil v zadnjih letih največji prekmurski derbi med Muro in Nafto, ker sta bila v tem obdobju najboljša prekmurska kluba. Beltinci so v tem obdobju malce zaostajali. Zdi se mi, da je muraše vedno najbolj bolelo, če so izgubili z Nafto, še posebej na domačem terenu pred množico gledalcev. Enostavno je večje rivalstvo med Muro in Nafto kot med Muro in Beltinci, tudi zaradi malce drugačnega načina življenja. Sobota in Beltinci pa sta relativno blizu, v zadnjem času pa tako ali tako redno sodelujeta," je dejal Köleš, ki se je dotaknil derbijev v devetdesetih letih. "Je pa res, da je bil v tistih starih časih v začetku prve slovenske lige večji derbi med Muro in Potrošnikom. Razen na tisti prvi tekmi leta 1991 (5:1) je bil vedno negotov. Nikoli nismo vedeli kako se bo končalo, za Nafto pa smo takrat vedno govorili, da pa te moramo nujno premagati," pravi.
Kaj pa Beltinci : Nafta? "Odkar igrata skupaj v 2. SNL je tudi to velik derbi, čeprav spet ne tako velik kot ko igrajo z Muro, ki je vseeno nek kriterij za doseganje želenih ciljev. Novinarji vedno uporabljamo izraz prekmurski derbi tudi zato, da še dodatno razgrejemo strasti bralcev in privržencev klubov. Tudi mi namreč radi napišemo, da je bilo na prekmurskem stadionu veliko gledalcev, da naj še ostala Slovenija vidi, kako radi imamo tukaj nogomet," dodaja Tomo Köleš.
"Včasih so številke z nekaterih stadionov prav smešne. V zadnjem krogu minule sezone 2. SNL sem opazil, da je bilo na enem izmed stadionov 30 gledalcev. Takrat se vprašaš, za koga sploh tam igrajo. To sicer ni bil derbi, se pa na vsaki tekmi pomurske lige zbere najmanj 100 ali 150 gledalcev, da kakšnega goričkega derbija ali pa derbija med Odranci in Hotizo ali Polano sploh ne omenjam," je sklenil Köleš.
Bedek: Spomin na tekme med Muro in Beltinci
Namestnik odgovorne urednice Vestnika Andrej Bedek pravi, da ga izraz prekmurski derbi vrača v devetdeseta leta: "Prekmurski derbi pomeni zame najprej spomin na tekme med Muro in Beltinci v zgodnjih 90. letih, na tekme v polni Fazaneriji ali v Beltinski šumi, ko so nekoč kar po radiu pozvali ljudi, naj pridejo igrišče očistiti snega, da se je lahko odigrala tekma. Ta krilatica prekmurski derbi se je meni v misel spet prikradla v sezoni 2011/12, ko sta se v 1. SNL v nabito polni Fazaneriji udarila Mura in Nafta. Na tretje mesto pa bi dal tekme med Beltinci in Nafto, ki bi lahko pogojno tudi bili prekmurski derbiji."
Kaj je torej prekmurski derbi?
Zgodovinsko gledano je bil izraz prekmurski derbi polnih 70 let sinonim le za dvoboje med Muro in Nafto. Oba kluba sta bila iz iste regije, pa vendarle različna in to predvsem po nenogometnih stvareh, ki so se posledično odražale na in ob nogometnih igriščih. Od leta 1991 naprej so se tudi Beltinci resneje postavili na nogometni zemljevid. Za "žute" je takrat igralo precej nekdanjih igralcev Mure in če k vsemu dodamo še bližino kraja in rivalstvo med navijaškima skupinama postane slika o prekmurskem derbiju z Beltinci veliko bolj jasna.
GALERIJA
Prekmurski derbi med Muro in Nafto, ki je bil odigran 26. aprila 1992. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: Vestnik
Prekmurski derbi med Muro in Beltinci, ki je bil odigran 28. aprila 1996. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: Jure Zauneker
Drugoligaški prekmurski derbi med Beltinci in Nafto. Tekma je bila odigrana 16. oktobra 2022. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: Jure Zauneker
Prekmurski derbi med Beltinci in Nafto. Vestnik jih s tem izrazom označuje tudi zaradi marketinškega vidika in privabljanja večjega števila gledalcev na stadion. Po mnenju večine novinarjev je tudi to prekmurski derbi. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: vestnik.si, 16. oktober 2022