Ljubim Muro nisem kriv, ljubil jo bom dokler sem živ.

S kakšnimi žogami so igrali Muraši med obema vojnama?

Vratar Mure, Ludvik Szilagyi, drži v rokah žogo s katero je Mura igrala leta 1934. Žoga je sestavljena iz osemnajstih delov, ki so bili razporejeni v šest plošč. Ko se je taka žoga "napila" vode je postajala vse težja. Avtorske pravice: nkmura.si Foto: Jerolim Purač

V tokratnem članku se bomo osredotočili na nogometne žoge, ki so jih uporabljali v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Povod za ta prispevek so navodila za žoge, ki jih je v letu 1935 naložila Jugoslovanska nogometna zveza (JNS) klubom. Pojdimo po vrsti.

Žoge v 19. stoletju

Nogometne žoge imajo bogato in zanimivo zgodovino. Še preden je nastal nogomet, so žoge uporabljali za različne namene, največkrat za igro in zabavo. Prve žoge so bile narejene iz prašičjih mehurjev. Žoge narejene na tak način so zelo rade počile, niso imele pravilne oblike krogle, pa tudi velikost ni bila vedno enaka. Za konec prašičjih žog je kriv Charles Goodyear, ki je leta 1836 izumil gumo. Prva gumijasta žoga je bila narejena nekaj let pozneje, 1855. Leta 1863 je Angleška nogometna zveza predpisala velikost žoge, nekaj let pozneje pa še težo. Kar je zanimivo je to, da se te vrednosti do danes (2020) še niso bistveno spremenile. Obseg žoge je moral biti med 68.58 in 71.12 cm, teža pa od 396.8 do 453.5 gramov.

Razmišljanje kako narediti žogo bolj trpežno in enakega obsega je privedlo do tega, da so gumo začeli ovijati v plašč. Pri tem so uporabljali kravjo kožo.

Žoge v 20. stoletju

V 20. stoletju je tehnologija izdelave žog precej napredovala. Žoge so bile narejene iz rjavega usnja, sestavljene iz osemnajstih delov, ki so bili razporejeni v šest plošč. Primer take žoge drži v rokah vratar Mure, Ludvik Szilagyi. Zaradi uporabljenih šivov in usnja, ki zadržuje vodo, so bile take žoge zelo boleče in nevarne. Ko se je žoga enkrat "napila" vode je postajala vedno težja in težja, kar je močno zmanjšalo kakovost igre. Franček Matjašec, ki je z 88. leti trenutno (leto 2020) eden izmed najstarejših še živečih nogometašev Mure in ki je okusil igranje s tako žogo, je večkrat dejal: "Takšne žoge so bile fejst težke. Či si jo vdaro z glavo si mel več dnij flek na čeli, pa še glava te je bolejla".

Vrnimo se k propozicijam, ki jih je JNS določila v letu 1935. Žoge s katerimi je igrala tudi Mura so morale imeti obseg od 68 do 71 cm, pred pričetkom tekme pa je morala biti žoga težka od 370 do 430 gramov.

IZ MEDIJEV

Komentarji (0)

FORUM

Želite debatirati o tem? Prijavite se na forum in izrazite svoje mnenje.

Vstop na forum