Simon Horvat | |
28. oktober 1934 |
Fotografija je nastala leta 1934, ko je v Murski Soboti potekala žalna slovesnost v spomin na kralja Aleksandra I. Karađorđevića. Na fotografiji so nogometaši Mure, ki gredo v povorki po Slovenski ulici (takrat imenovani Aleksandrova). V ozadju je viden takratni Hotel Dobrai (danes Hotel Zvezda). Avtorske pravice: www.nkmura.si Foto: Jerolim Purač
28. oktobra 1934 sta se mestna tekmeca Mura in Panonija pomerila v prav posebni tekmi, katere rezultat je bil na koncu obrobnega pomena. Celotna tekma je bila namreč v znamenju smrti kralja.
Smrt kralja
Leta 1934 je Kraljevini Jugoslaviji vladal kralj, Aleksandar I. Karadžordžević. 9. oktobra 1934 je umrl v atentatu, ki se je zgodil v francoskem mestu Marseille. Vsesplošnemu žalovanju v Jugoslaviji se je pridružila tudi Jugoslovanska nogometna zveza, ki je prekinila vsa tekmovanja pod svojim okriljem. Ustanovila je "Fond viteškega kralja Aleksandra I. Zedinitelja", v katerem so se zbirala denarna sredstva z nogometnih prireditev. Vsem klubom je sporočila, da morajo v nedeljo, 28. oktobra ob 14.30, pripraviti in sodelovati v posebni prireditvi - žalni slovesnosti in zaobljubi kralju.
V Murski Soboti tekma Mura : Panonija
Po zaobljubi so bile v vseh krajih tekme med krajevnimi rivali. V Murski Soboti se je odvijala tekma med Muro in Panonijo. Ostali dvoboji v mariborskem območju so bili Železničar : I.SSK Maribor, Ptuj : Drava in Čakovečki SK : Građanski Čakovec. Ves prihodek s tekem, ki so potekale po celi Jugoslaviji, je šel v že omenjeni fond. Določen je bil tudi poseben protokol tekem, po katerem je morala biti med 9. in 10. minuto prvega polčasa minuta molka, tekme pa so smeli soditi samo sodniki iz istega okraja. Prav tako je bilo potrebno državne in klubske zastave obešati na pol droga, igralci pa so morali imeti okrog levega rokava črn trak.
Kako je zaobljuba potekala v Murski Soboti?
Igralci in vodstvo Mure so se zbrali nekaj pred 14. uro in v povorki krenili proti igrišču. Povorki je poveljevala godba, za njo upravni odbor na čelu s predsednikom Arvaijem in nato štiri moštva Mure. Na koncu Aleksandrove ceste (leta 2020 je to Slovenska ulica), pri Cörovi hiši se je povorki priključila Panonija, skupaj s predsednikom g. Kodrom. Po prihodu na igrišče je sledila žalna slovesnost z zaobljubo kralju.
Tekma
Čeprav je bila tekma v drugem planu, je rezultat sledil temu kar se je dogajalo v preteklih dvobojih Mure in Panonije - visoka zmaga črno-belih in to z 11:1 (2:1). Panonija je igrala s svojim najboljšim moštvom, ki ga je zbrala po bližnji in daljni okolici, nobeden pa ni bil iz Murske Sobote. Na drugi strani je Mura igrala s tremi igralci, ki običajno niso del prve enajsterice. Priložnost so dobili Franc Schrimpf, Franc Paurič in Viljem Debelak. Kluba sta se doslej srečala na osmih tekmah in na vseh je zmagala Mura.
GALERIJA
Povorka gre proti igrišču, kjer je potekala osrednja žalna slovesnost za preminulim kraljem. Avtorske pravice: www.nkmura.si
Imate fotografijo s tekme, Murinega dogodka, Murine zgodovine ...? Pošljite nam jo na [email protected]. Objavili jo bomo v skladu z uredniško politiko, ki je zapisana v Politiki zasebnosti.
Če vam je naše delo všeč in bi nas radi pri tem podprli lahko to storite v klikom na spodnji gumb. Sredstva bodo v celoti namenjena za doseganje ciljev društva NK Mura skozi čas. Hvala. Več o donacijah. | Več o projektu NK Mura skozi čas.